Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 53       Lapozás: 1-10 | 11-20 | 21-30 ... 51-53

Helységnévmutató: Pécs


1972. május 20.

A Művelődési Minisztérium és a Német Szövetség vendégeként Magyarországra érkezett a Karl-Max-Stadt-i Városi Színház 26 fős társulata. Hétszer adták elő Kleist "Der zerbrochene Krug" című drámáját Budapesten, Tatabányán, Pécsett és Hajóson.

1973. szeptember

A pécsi pedagógiai főiskola első ízben küldött 9 hallgatót egy szemeszteres részképzésre Lipcsébe a Klara Zetkin Pedagógiai Főiskolára

1973. október

A Pécsi Stúdió német nyelvű nemzetiségi adásának vasárnapi műsora 45 percesre bővült.

1974. február 20.

A Pécsi Tanárképző Főiskola dísztermében együttes ülést tartottak a pécsi főiskola és a szegedi Juhász Gyula Tanárképző Főiskola érintett karai a nemzetiségi pedagógusképzés helyzetéről és a továbbfejlesztés lehetőségeiről. A vitaindítót Vargha Károly tanszékvezető, a korreferátumokat pedig német, szlovák, szerb-horvát és román szakemberek tartották.

1974. november 11.

A Baranya Megyei Tanács határozata a nemzetiségekről. Azokon a településeken, ahol a nemzetiségi lakosok aránya elérte a 30%-ot, 1975-ben kötelezővé tették a közintézményeken, az utcákon és a helységnévtáblákon a kétnyelvű feliratokat. Ezt az üzleteknek is javasolták. A helyi tanácsokat felkérték, hogy ilyen településeken neves német és délszláv nemzetiségű személyekről nevezzenek el utcákat. Döntés született arról, hogy az épülő pécsi középiskolai kollégiumban 100 férőhelyet a német kisebbség számára kell a jövőben fenntartani, valamint hogy Pécsett létre kell hozni egy gyakorló általános iskolát a nemzetiségi hallgatók számára. A határozat egyik pontja szerint Mecseknádasdon be kell rendezni egy német tájházat. A költségvetésben évi 200 000. Ft-ot kell elkülöníteni a nemzetiségi népművelés céljaira.

1975. április 11–12.

A pécsi Leőwey Klára Gimnázium nemzetiségi tagozata találkozót rendezett a többi német nemzetiségi gimnáziumok számára a felszabadulás 30. évfordulója alkalmából.

1977. november 26–27.

A Magyarországi Német Fúvószenekarok első találkozója Pécsett, a Leőwey Gimnázium aulájában 225 zenész részvételével.

1978. augusztus 11.

A Magyar Televízió sajtótájékoztatóján bejelentették, hogy a Pécsi Körzeti Stúdió szerkesztésében új nemzetiségi műsor indul augusztus 16-án. Havonta egyszer jelentkezett a kettes csatornán 19.00-19.30 között. Címe: "Nas Ekran - Unser Bildschirm". A műsort nem lehetett az egész országban fogni.

1980. május 20–21.

Az első nemzetiségi óvodák alapításának 25 éves évfordulója alkalmából Pécsett országos nemzetiségi napokat tartottak. Baranya volt az országnak az a területe, ahol az első délszláv óvodák megalakultak.

1983. január 27.

A Szövetség és az NDK Kulturális és Információs Központjának közös programja a Központ épületében. "A magyarországi német média bemutatkozik" című rendezvényen bemutatkozott a Neue Zeitung és a televízió és rádió pécsi német nemzetiségi szerkesztősége.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>